10 aruka vaidluse nippi

{VAR:blog_title}

Nii eraelus kui ka tööalastes suhetes tekib paramatult aeg-ajalt konflike. Eriti varmad on nad tekkima siis, kui osapoolte jaoks on antud teema väga oluline ning omatakse kindlat tulevikunägemust. Ükski inimene ei koge end ümbritsevat maailma samasugusena, nagu tema kolleeg, sõber või isegi pereliige. Meie varasemad kogemused, teadmised, hoiakud, kättesaadav informatsioon jpm mõjutavad otseselt seda, millised on meie ootused tulevikule. Seetõttu on ka mõistetav, et teinekord nägemused olukorra lahendamiseks erinevad inimesteti radikaalselt. Küll aga saame kontrollida seda, kuidas ootamatule olukorrale reageerime ilma inimsuhteid kahjustamata. Antud postitusest leiad 10 lihtsat nippi, mida tasub igas vaidluses järgida, et jõuda otstarbeka tulemuseni!

 

1. Ära karjuPildid / - 10-aruka-vaidluse-nippi1

Hääle tõstmine tähendab, et oled andnud oma emotsioonidele voli. See aga ei lase Sul näha, mis on vaidluse eesmärk ja millised oleksid võimalikud lahendused. Kui aga teine osapool on tõstnud häält, on eriti oluline, et Sa ei vastaks samaga. Vastasel juhul võitegi omavahel vaidlema jääda ning seada ohtu kogu senine suhe.

2. Meenuta, kui tähtsad üksteisele ollaksePildid / - 10-aruka-vaidluse-nippi2

On oluline alustada ja lõpetada vaidlust kinnitusega, et üksteisest hoolitakse ja peetakse lugu. Konfliktid tekivad, kuna antud teema on mõlemale oluline, lihtsalt nägemused on erinevad. See ei tähenda, et üks osapool oleks teisest parem.

 


3. Ole avatud mõttele, et ka Sina võisid eksidaPildid / - 10-aruka-vaidluse-nippi3

Isegi, kui oled absoluutselt kindel, et Sinul on õigus, siis ole avatud mõttele, et teine osapool näeb olukorda teisest vaatenurgast. Ükski inimene ei lähe enamasti ilma mõjuva põhjuseta endast välja.

 


4. Ära üldistaPildid / - 10-aruka-vaidluse-nippi4

On oluline lähtuda konkreetsest olukorrast, mitte kaasata sinna kogu ühist minevikku. Väljendid, nagu "Sa alati teed nii" või "Sa kunagi ei tee nii", panevad vastaspoole kaitseasendisse. Kui aga tood tähelepanu ainult käesolevale probleemile, on vastaspool palju enam avatud ka endapoolse vea tunnistamisele.

 

5. Vabanda esimesenaPildid / - 10-aruka-vaidluse-nippi5

Tee endaga järjepidevat tööd, et olla alati see, kes esimesena läheb vabandama. Kui ootad, et vastaspool alati Sinu juurde tuleks, näitad sellega välja, et Sinu jaoks on leppimisest olulisem teadmine, et Sinul oli õigus.

 


6. Pea meeles, et oluline on leida, mis on õige,

mitte kellel on õigusPildid / - 10-aruka-vaidluse-nippi6

Tulemuslikkuse nimel on oluline aru saada, mis juhtus, mitte kelle süül see juhtus. Seetõttu proovi end antud situatsioonist eemaldada ning hinda vaid õigeid ja valeid tegevusi, mis antud olukorrani viisid. 

 


7. Ära ropenda Pildid / - 10-aruka-vaidluse-nippi7

Liialdatud kõneviis on märk sellest, et ka arusaam, mis tegelikult juhtus, on liialdatud. Ropuste kuulmine paneb vastaspoole lukku ning seda, mida Sa edasi räägid, suure tõenäosusega enam ei kuulata.

 


8. Ära provotseeriPildid / - 10-aruka-vaidluse-nippi8

Vastaspoole mõnitamine ja alavääristamine võtab fookuse ära sellelt, mida tegelikult arutatakse. Vaimne vägivald ei ole kunagi lahendus.

 
 

9. Meenuta endale, et ka vastaspool tahab ära leppidaPildid / - 10-aruka-vaidluse-nippi9

Erimeelsustega kaasneb tihti solvumine vastaspoole peale. Tuleta endale meelde, et see, et nad Sinuga kõiges ei nõustu, ei tähenda, et nad Sinusse ei usuks või Sind ei hindaks. Kui nad Sinust ei hooliks, vaidleksid Sa üksinda.

 


10. Ära pane vastaspoolele ebareaalseid ootuseidPildid / - 10-aruka-vaidluse-nippi10

Vahel ootame vastaspoolelt midagi, mida nad meile anda ei saa. Üksteisega tülitsedes tuleb endale pidevalt meenutada: vaidlus tähendab, et mõlemad osapooled otsivad parimat lahendust ning soovivad omavahel ära leppida. Kui nad seda ei teeks, ei oleks ka mingit vaidlust ning olukord "laheneks" lihtsalt üksteise ignoreerimisega.

 

Pea neid 10 nippi meeles, kui satud ootamatusse olukorda. Nagu paljude muude asjadega elus - teeb ka vaidluse harjutamine meistriks. :)

Kasutatud allikas:
Rory Vaden "How to Fight: 10 Rules of Relationship Conflict Resolution"

Jaga e-mailiga
Tagasi Vaata postitusi samal teemal