Number 1 viis edu saavutamiseks

{VAR:blog_title}

Edu on niivõrd levinud sõna, et selle tähendus igapäevasuhtluses on kaotanud oma tegeliku mõju. Edu soovimine on tihti lihtsalt suusoojaks öeldud vestluse lõppvoor. Teisalt on "edukas olemine" justkui auasi, milleni jõudmine näitab, et oled elus hakkama saanud. Eesti õigekeelsussõnaraamatu järgi on edu progress, kordaminek, tunnustus, menu. On selge, et iga inimese jaoks on edul oma tähendus ning olgu see siis seotud töö- või eraelu võitudega, on meie alateadvuses edul võrdeline seos õnnega. Kuidas aga saavutada edu?

Edu valem

Kuigi poliitkorrektne oleks väita, et edul puudub üks kindel valem, siis antud väite puhul oleme veendunud, et see kehtib kõigi puhul. Küll aga ei välista me, et mõni teine tee viib samuti eduni - siin tuleb taas mängu iga inimese personaalne definitsioon edust. Üks maailmas enim tsiteeritud motivatsioonikõneleja Zig Ziglar on öelnud: "Sa võid saavutada elus kõik, mida soovid, seni kuni aitad inimestel enda ümber saavutada seda, mida nad soovivad." Ehk saladus peitub hetkes, mil muudad enda mõtlemist ainult asjade saamisest ja soovimisest teiste aitamiseni.

Inimestega igapäevaselt suheldes on oluline eeldada neist ainult head: et nad on oma ala asjatundjad, heatahtlikud, toredad ja sõbralikud. Kui eeldad, et inimesed Sinu ümber on rumalad ja ebameeldivad, siis sellisena Sa neid oma seltskonnas näedki. Põhjus on lihtne: leiad selle, mida otsid. Lihtne näide: kulda kaevandama minnes ei otsi Sa ju muda ja mulda, vaid ikkagi kulda. Sama kehtib ka suhetes enda kolleegide, koostööpartnerite ja klientidega. On parem saada mõned korrad elus kõrvetada kui veeta terve elu kahtlustades.

Anna inimestele enda ümber võimalus olla nende parim versioon - halvustamise asemel julgusta ja kiida neid. Tiimitöös tulevad eredamad mõtted esile õhkkonnas, kus liikmed tunnevad end hästi, enesekindla ja kompetentsena. Sama kehtib ka eraelus: kõige erilisemad inimesed meie elus on need, kelle seltskonnad tunneme end kõige paremini.


Kuidas panna inimesi enda ümber eriliselt tundma:

1. Tunne nende vastu siiralt huvi

Pildid / - - number1_1Selle asemel, et rääkida ainult endast, enda oskustest, võimalustest ja teadmistest, pane fookus oma vestluspartnerile. Olles tähelepanelik, saad kohtumisel palju vihjeid vestluspartneri olekust, riietusest, kabinetist jm. Küsimuste küsimine näitab, et inimene on Sinu jaoks huvitav. Võib juhtuda, et tõesti mõni inimene esmapilgul ei ärata niivõrd suurt huvi, sellisel juhul aga soovitus: fake it till you make it. Ehk inimeste kohta küsimine ja neist ainult parima eeldamine on õpitav harjumus. Näidates huvi kaaslase vastu, suudad kahe kuu jooksul saada rohkem positiivseid kontakte kui kahe aasta jooksul vaid iseenda kiitmisega.


2. Kiida ja tunnusta, aga tee seda siiralt

Pildid / - - number1_2Tihti võtame häid inimesi enda elus iseenesestmõistetava. On oluline neid märgata ja tunnustada. Näiteks rääkis Zig Ziglar juhtumist, mil kohtus suure ettevõtte tegevjuhiga. Teel tegevjuhi kontorisse tutvustati Zig Ziglarile sekretäri kui maailma parimat, tänu kellele ettevõte suudab toimida nii, nagu ta seda teeb. Pane inimesi enda ümber tähtsana tundma. Lähtu lihtsast reeglist: kohtle teisi nii, nagu soovid, et Sind koheldakse.


3. Naerata

Pildid / - - Number1_3Naeratamine on väga alahinnatud tegevus. See ei maksa meile midagi, kuid on teaduslikult tõestatud, et naeratamine tõstab mõlema osapoole tuju. Naeratamisega tekitatakse sõbralik ja turvaline õhkkond, lastes inimestel enda ümber särada.


4. Jäta meelde inimeste nimed

Pildid / - - number1_4Inimese nimi on talle kõige armsam sõna. Pole mõtet pugeda vabanduste taha, et Sul on nimede meeldejätmisega raskusi. Kõigil on. See on õpitud oskus. Esmakohtumisel korruta enda peas nime 5-10 korda, loo seoseid inimestega, keda juba tead või mõne tuttava sõnaga, mis nimele sarnaneb. Kui juhtub, et nimi tõesti meelest läheb, siis küsi esimesel võimalusel: „Vabandust, mul läks teie nimi meelest…“ Sellega näitad, et teise inimese nimi on ka Sinu jaoks oluline.


5. Räägi teise inimese huvidest lähtuvalt

Pildid / - - number1_5Rääkides asjadest, mis on nende jaoks huvitavad, hindavad nad Sind rohkem. Hea on seda punkti kasutada näidete toomisel ja jutu illustreerimisel. Leides ühiste huvide puutepunkte, tood ennast vestluskaaslasele oluliselt lähemale.


 Loodame, et antud postitus oli inspireeriv ja pani mõtlema sellele, kuidas igapäevaselt suhtleme. :)

 

Kastuatud allikas:

The Ziglar Show: #456 Number one way to help yourself

Jaga e-mailiga
Tagasi Vaata postitusi samal teemal