Kuidas oma aega organiseerida?

{VAR:blog_title}

Ära ole hõivatud, ole efektiivne!


Aeg on miski, mida me tahame üle kõige, aga kasutame tihti kõige halvemini. Kui Sul on alati vähe aega ja tunned, et kustutad muudkui “tulekahjusid” ja ei jõua tegeleda kõigega, millega sooviks, siis alljärgnevad soovitused on just Sulle!


1. Kirjuta to-do list

Esimese asjana pane kirja kogu oma homse päeva või järgmise nädala to-do list pika nimekirjana A4 lehel. Vaata ka blogipostitust tööstressi maandamiseks SIIN lingil, kus rääkisin nii tööpäeva planeerimisest kui efektiivsusest, mida korralik ajaplaan aitab saavutada. Kui Sul on kõik vajalikud tegevused kirjas, siis jaga kõik oma tegevused nelja kategooriasse:

A.) vajalik ja kiire; B.) vajalik, aga mitte nii kiire; C.) kiire, aga mitte nii vajalik; D.) pole nii kiire ega vajalik.

Ajagraafikusse mahuta alati aega nii A, B, C kui D-kategooria tegevustele, aga mõtle proportsioonide peale vägagi hoolikalt. Iga päev peaksid sa 2 tundi veetma A-kategooria tegevustele süvendatult ja segamatult! Ideaalne, kui planeerid igasse päeva ka tunnikese B cõi C-kategooria teemasid. Samas D-kategooria tegevused võid planeerida nädalas ühele kindlale päevale ja kellaajale ning ära kuluta sellele rohkem ega vähem!

Pildid / - aegkalender

 Google Calendar


NB! Iga asja juures mõtle hoolega läbi, kas sa saad seda:

Kas kellelegi delegeerida või olla proaktiivne ehk mõelda, kas saad juba täna seda teemat mingilgi määral arendada.


 

2. Loo harjumus

Võta iga nädal omale aeg, et täita uue nädala kalender ja pane see oma seinale – asjad, mis ei ole kirjas, jäävad ka tihti tegemata/lükkuvad edasi. See põhjustab omakorda stressi, mille tõttu hakkab kannatama kogu tööprotsess. Planeeri ka aeg ootamatustele, nii oled nendeks alati valmis ja saad efektiivselt reageerida!

Kui tegutsed, siis ole järjekindel ja vajadusel koolita kõiki enda ümber! Pane oma kalender nähtavale kohale ja kui keegi segab või katkestab Sind olulisel hetkel, siis küsi viisakalt “Kas sobib, et tegelen sellega täna/homme kell … ja annan sulle siis vastuse? Olen hetkel hõivatud ning ei tahaks oma mõttelõnga siinkohal katkestada.”

 


NB! Kõige tähtsam on ennast mitte ülehinnata. Tee kalender nii realistlike eesmärkidega kui vähegi võimalik!


 

3. Koonda oma mõtted

Teine raske koht on keskendumine – kas suudad teha segamatult (nutiseadmed ja -teavitused välja) 1-2 tundi süvendatult tööd ühe vajaliku teemaga? Või on sind tabanud samuti rahutus, mis infomürast ja pidevast live´is olekust aina enam kõiki rõhub?

Kuidas leida endas motivatsioon ja tahe, et eesmärgipäraselt aega, iseennast ja oma tegevusi juhtida ja olla ise enda peremees, mitte ajaga võidu joosta? Need vastused on igas ühes meist olemas. Lõpetuseks tsitaat ja mõtted, mis aitavad mõista aja väärtust ning panevad ehk mõtlema, et pingutus on seda kõike väärt!

 


Enda vastu üles astun, raskeim kõigist võitlustest iseennast ära võita, kaunim kõigist võitudest.

- autor teadmata

 

Et mõista ühe aasta väärtust: räägi õpilasega, kes on aastalõpueksami läbi kukkunud.

Et mõista ühe kuu väärtust: räägi emaga, kelle laps sündis enneaegselt.

Et mõista ühe nädala väärtust: räägi iganädalase ajalehe toimetajaga.

Et mõista ühe tunni väärtust: räägi armukestega, kes ootavad kohtumist.

Et mõista ühe minuti väärtust: räägi inimesega, kes jäi maha rongist, bussist või lennukist.

Et mõista ühe sekundi väärtust: räägi inimesega, kes elas üle õnnetuse.

Et mõista ühe millisekundi väärtust: räägi inimesega, kes võitis Olümpiamängudel hõbemedali.

Aeg ei oota Mitte Kellegi järgi.

Väärtusta iga hetke.
                                             - autor teadmata

 

Inspiratsiooniallikas: http://roryvaden.com/blog/

Jaga e-mailiga
Tagasi Vaata postitusi samal teemal